NDERF Ana Sayfa ÖAD’nizi Paylaşın En Son ÖADler

Murat C ÖAD

 

 

Bu yazı, bundan bir süre önce yaşadığım bir NDE (Near Death Experience / Ölüme Yakın Deneyim) deneyimi ve bu deneyimimin ardından yaptığım araştırmaları ve bunlarla ilgili bilimsel verilerin yanı sırakişisel görüşlerimi de içermektedir.

NDE deneyimim bir din propagandası değildir. Hayatımda rasyonel ve analitik düşünceye herşeyden daha fazla önem veren biri olarak mümkün olduğu kadar tarafsız bir dille anlattım.

Gerek İslamî kaynakları, gerekse bir çok kişinin kapağını bile açmaya cesaret edemeyeceği Anti-Teist kaynakları (Turan Dursun, İlhan Arsel, Richard Dawkins vb.) tarafsız bir gözle okumuş ve okumaya devam eden biri olarak ne gördüysem onu yazdım.
Sıradışı Deneyimim

2002 yılında yaşadığım sıra-dışı bir olay sırasında ve sonrasındaki beş senede, başıma gerçekte neyin geldiğini bilmiyordum. Bu sebeple NDE’nin ne olduğuna geçmeden önce deneyimimi paylaşmak daha doğru olacak diye düşünüyorum.

2002 yılının bir yaz akşamında arkadaşlarımla dışarıda gezdikten sonra eve döndüm ve evdeki çekyata uzandım. Kesinlikle uykum yok, uyumuyorum hatta yorgun bile değilim. Biraz sonra bilgisayarımı açıp müzik dinleyeceğim, bunun planlarını yapıyorum.

Saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede kalbimin teklediğini ve nefes alamadığımı hissettim. O anda sanki benliğim vücudumdan çekilmiş gibi bir duyguyla zaman ve mekan duygusunu kaybettim. Artık başka bir alemde, farklı bir gerçeklik seviyesindeydim.

Bu deneyimin yazıya aktarmak zor, çok zor. Ancak daha anlaşılır olabilmesi için maddelere ve alt başlıklara bölüyorum.