Staff Emails 

NDERF Near Death Experience Research Foundation
NDERF Ana Sayfa
NDERF Ana Sayfa (Diğer Diller)
ÖAD Hikayeleri (300+)
NDERF Bulletin Board
 
Genel Bilgiler
Basın Bülteni
Araştırma
Yorumlar
Kitap Özetleri
Ruh Arkadaşı(Soulmate) İlişkileri
Topluluk
Diger NDERF Web Siteleri
NDERF 'te Ara
NDERF 'e Ulaş
 

En Yeni ÖAD's

 

NDERF
Ölüm Anındaki Deneyim Araştırma Vakfı

Jody Long ve Dr. Jeff

 

Bütün ülkelerdeki bütün ÖAD yaşamış kişilerin bu deneyimlerini bizimle paylaşmalarını bekleriz!

ÖAD deneyimlerini bizimle paylaşan bütün okurlarımıza teşekkürlerimizi ve saygılarımızı iletiyoruz. NDERF/ADCRF/OBERF şu ana kadar dünyadaki en çok deneyimi internette yayınlayan sitedir. Sizin katkınız dünya çevresinde birçok kişiye yardımcı olmaktadır.

 

Ölüm Anındaki Deneyim Araştırma Vakfı (NDERF)

 

NDERF/ADCRF/OBERF NDERF/ADCRF/OBERF Dünyadaki en geniş yayınlanmış deneyim arşivine sahip! Bu web sitesi dünya çevresindeki binlerce insan tarafından birçok değişik dilde okunmakta! 

 


 Çevirmenler: Need Volunteers to help with translations, for current web pages listed below, African, Middle-East, Hebrew, India, Taiwan and any other languages that volunteers are willing to help us with. Contact Jody

        Ölüm Anı Deneyimi (ÖAD) ni şu şekilde tanımlayabiliriz:  

"Gerçek ölüm anında yada hayati tehlike sırasında, bilinç altında vücudun dışında gerçekleşen etkileyici bir deneyim."  

Aşağıdaki deneyimler bu katagorinin içindedir. ÖAD araştırmacıları arasında bu kategori için genel bir tanım olmadığı için, ÖAD benzeri ve diğer ruhani boyutta önemli deneyimleri www.oberf.org sitesinde bulabilirsiniz.  

ÖNEMLİ ARASTIRMA NDERF aynı zamanda ÖAD deneyimlerinizi önemli bilimsel araştırmalarda kullanan tek web sitesidir.  

Dreams, Near-Death Experiences, and Reality by Jody 3/27/03.

Soulmates 2003 Part 5 Soulmates Study by Jody 2/13/03 

Life Review, Changed Beliefs, Universal Order and Purpose, and the Near-Death Experience,  
                 Part 4 Soulmates
by Jody 2/13/03 

Emotions and the Near-Death Experience Part 3 Soulmates  by Jody 2/5/03

Another Look at Beings Encountered During the Near Death Experience,
                Part 2 of Soulmate Study) 
by Jody 11/25/02


Soulmates and Consciousness, (Part 1 of Soulmate Study), by Jody 11/9/02 

An In-Depth Study of Drowning Near-Death Experiencers by Jody 3/2/03.

Near Death Experience, Religion and Spirituality, by Jody 12/11/02 

Healing and Paranormal Gifts: Survey Results Between NDErs and non-NDErs,
               
by Jody 12/23/02

The Fourth Dimension and NDEs, by Jody 11/25/02 

A Comparison of NDEs Occurring Before and After 1975 Results from a Web Survey of NDErs. by Jeff Long, MD 5/18/02
 

İlginç bir nokta: Amerika Birleşik Devletlerinde her gün ortalama 774 ÖA deneyimi yaşanmakta!
Detaylar için buraya tıklayınız

YENİ - Tıklayınız MultiMedia Presentation (30KB .wmv)
Juliet N's ÖAD  İngilizce Geniş Anlatım  1/17/04. 
The best way I can describe the transition from being ‘alive’ on the physical plane and the passage to the Other Side is like passing from one ‘room’ to another.  You do not cease to be or lose consciousness; your consciousness simply shifts from one vantage point to another.  The experience changes; your outlook changes; your feelings change.  And the feelings I experienced were profound.  For me, it most certainly became that peace that surpasses all understanding…My transition was gradual as a result of having a terminal disease—as opposed to a sudden one incurred from accidents, heart attacks, etc.   I became aware of a ‘Being of Light’ enveloping me.  Everything was stunningly beautiful--so vibrant and luminous…and so full of life—yes, life! --in ways that one would never see or experience on the physical plane.  I was totally and completely enveloped in divine Love.  It was unconditional love…in the truest sense of the word.  I was in constant communion with this Light and always aware of its loving presence with me at all times.  Consequently, there was no sense of fear whatsoever…and I was never alone. This was a special opportunity to experience being at one with the ALL—never separate…and never at a loss.  Dinleyicilerimiz ve okuyucularımız bu deneyimi sevecekler!

YENİ - Tıklayınız
MultiMedia Presentation (1.2 MB .wmv)
Diane G's ÖAD  İngilizce Geniş Anlatım  10/13/02.  Suddenly, we burst into the light and a whole new reality was revealed to me, similar to the physical world, but, in this higher vibration, more colorful, more beautiful, more amazing. I saw plants, trees, mountains, lakes, animals, and shimmering crystal-like buildings, some very large and ornate. I saw beings moving about, light beings, going about their daily lives. They don't have physical bodies, but they are distinct fields of energy. They don't walk, they float. They have lives much like ours, but without the struggles and sorrows. They are artists, musicians, dancers, singers, inventors, builders, healers, creators of magical things... things they will manifest in their next lifetime in the physical universe.  Çok güzel rafting ÖAD! Geniş detaylı anlatımdan dolayı okunması gerekenlerden. Kendisinin web sitesini ziyaret etmek için tıklayınız (ingilizce) http://beyondtheveil.net

YENİ - Tıklayınız  MultiMedia Presentation (7.3 MB .wma)
Lisa M's ÖAD
İngilizce Geniş Anlatım  3/5/00. "The being of light showed me that all that was really important in life was the love we felt, the loving acts we preformed, the loving words we spoke, the loving thoughts we held. All that was made, said, done, or even thought without love was undone. 5 yaşında boğulma tehlikesi altındaki bir ÖAD. Gerçekten İlginç! Kendisinin web sitesini ziyaret etmek için tıklayınız  http://clix.to/realitycenter

 Audio Dosyaları

Lisa M's (5.5 MB) .wma
Diane G's (194 KB) .wma
Juliet N's (4.9 MB) .wma
Genny H's (1 MB) .wav

En Son Kitap Özetleri: 

If Morning Never Comes, by Bill VandenBush. 
Jody Long un Özeti 11/3/03 
Kısa Özet: "Vietnam savaşındaki bir askerin yaşadığı ÖAD ve bir başka boyuta açılmasının ona öğrettikleri." 

Thief in the Night, yada The Strange Case of the missing millennium
by William Sears, Jody Long un Özeti 12/2/03  Bu kitap dinlerin farklarını araştıranlar için. Birçok anlamda İslam ve Hrıstiyanlığın arasında bir köprü kuran bu kitabın ilk bölümünde Bahá’í inanışının Hrıstiyanlıktaki Hz İsanın bir gün geri döneceği kanıtlanıyor. İkinci bölümde ise Bahá’í inancı anlatılıyor.

"What Went Wrong?" and "The Crisis of Islam"
Bernard Lewis 
Rev. John Price ın özeti 11/30/03 Bernard Lewis Princeton Üniversitesi OrtaDoğu biliminde profesör.Kendisi ortadoğu hakkında düzinelerce kitabın yazarı.2003 te çıkan "What Went Wrong?" ve en son kitabı, "The Crisis of Islam," ,yazarın içindeki hayalkırıklığı ve modern batı karşıtı bazı gerici düşünceler hakkındaki nefreti anlatıyor.


14 ÖAD Kitap ve Makale Özetleri, Karin Schumacher Dyke Bu tekrarlar çok güzel katagorilerle ayrılmış. İçeriğinden bazı örnekler: Önemli tanımlar,deneyim örnekleri, önemli bulgular vs.

Bir ÖAD Şiiri, Janet "Cookie" Baird, ÖAD #109

I've seen the Lord firsthand, & reached the Promised Land.
A near-death tragedy turned into a message from The Lord for me.
As I drew my last breath, the name ' Jesus ' I heard;
untitled, yet simple, yet though out me I felt "THE WORD".....

Then suddenly, I knew the  "Pureness of Life", Aware of all Goodness-never having know strife.
I was taken through time, overthrowing it all; Heavens & Universes came crashing to a fall!!!
Religions, Governments; visible or not.....turned into ashes-in their sins did they rot.
Then did the Truth of all Pureness Within, fade non-existence all memory of sin.
True Life Eternal is meant for us all; And now you're award is to pass along THE CALL.

BİR KOMİK GERÇEK   1500 lerde, İngiltere eski ve küçük oldugu için, yerliler bir süre sonra ölüleri gömmek için yer bulamamaya başladılar. Bu yüzden mezarlar açılır ve eski tabutlardaki kemikler "kemik-evi" denilen yerlere konup, mezarlar tekrar kullanılırdı. Bu tabutlara bakıldıgında her 25 tabuttan birinin içinde çizik izleri bulunurdu. İnsanların canlı canlı gömüldüklerini anladıklarından, ölenlerin bileklerine bir ip baglamaya karar verdiler. İpin diğer ucu mezarın dışındaki bir çana bağlanırdı. Böylece her gece, biri mezarlıkta nöbet tutar, çanlar çalarsa insanları kurtarırdı.

BİR KOMİK GERÇEK    Yine 1500 lerde, insanlar kurşun bardaklardan içki içerlerdi. Bazen, bu karışım insanlara kafayı buldurup bir iki gün uyuturdu. Yol kenarından geçen birileri bunları hareketsiz görünce alır defnetmek için hazırlardı. Hareketsiz bedenleri mutfak masasına yatırılır, aile fertleri toplanır, yenir içilir, ve uyanıp uyanmayacakları merakla beklenirdi

Jody: Projelerimden biride dünya barışı. Bunu en iyi anlatmamın yolu, okudugum bir makale. Mother Theresa öldüğünde, bir muhabir orada gördüğü bir müslümana niye orada olduğunu sorar. Müslüman, “Mother Theresa nın dinlerin üstünde bir büyüklüğü vardır“ der. Bu yüzden ÖAD ve çevirileri sayesinde dünyaya ulaşmaya calışıyoruz. ÖAD, ülkeler ve dinler arasında bir sevgi ve barış köprüsü kurmak amacını taşıyor. Sırf bu amaca yönelik bir grup kurmak istiyorum.

DÜNYA BARIŞI
Dr. Kenneth Ring
ÖAD araştırmalarının kurucularından

ÖAD gerçeklerine sağdık kalınarak NDERF uluslararası hale geliyor.
 

"Ölüm anı ve sonrası hakkındaki araştırmaların dünya barışına katkı yapacağı fikri başlangıçta uzak gelebilir, fakat birçok akademisyen ve araştırmacılar ÖAD yaşayan insanların hayatlarındaki değişimleri hayretle takip ediyorlar. Bu insanlar sık sık ve içten inanarak sınırsız sevgi ve saygıdan, insan kardeşliğinden, ve bağışlamaktan bahsediyorlar. Ve çoğu ruhani ve dini bir görüş bildirirken herhangi başka bir ırk, dil veya dine saygılı oluyorlar. . . . Herhalde bu konulardaki gelişmelerin dünyanın sonunu engelliyebilecegini düşünmek saçma olur, fakat bu bilgilerin insanlığa yararının dünya barışının sürdürülmesinin süresini uzatıcağını görmeliyiz. Ne olursa olsun Ölüm anı araştırmalarının dünya ilişkilerinde zamanlı ve etkili bir rol oynadığı görülmekte."

Dr. Kenneth Ring, 1982
The Near-Death Experience, Problems, Prospects, Perspectives, Eds Greyson M.D., Bruce and Flynn, Ph.D, Charles P., Charles C. Thomas Publisher 1984, Springfield, Ill. pp 13-14.


"Hikayeyi anlattıkça barış kaosun içinden sıyrılır"
 - Bill VandenBush.

İşte en yeni ÖAD lerden birkaçı:

Aubaud V's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  2/7/04. From France Original in French translated by Johanne  Then, there was a light in my right eye: a doctor was performing an auscultation. He said: “She’s had an aneurismal rupture and she’s in coma.” Black hole. For one moment I was aware of the noise coming from the marketplace. People usually start arranging the stalls at around 4 o’clock in the morning. Then, black hole. Two nurses came in, they lifted me up. I felt like vomiting but I could not, I was cold, I had a headache, I was totally dazed. Black hole. I was in the ambulance, I had nausea and the motion of the vehicle was uncomfortable. I asked them to slow down. Black hole.
Aneurism NDE with a black hole.


Phillip B's ÖAD 2/3/04. I had mine when young, maybe 8 yrs old.  I don't remember all to well but, Dad was teaching me to swim, in the pond on the farm,  something happened and I went under,  I left my body, and was above it, and back some, and could see myself wondering why, I guess.  Everything was green,  except there was a big white light over my right shoulder, behind me some.  When I was removed from my body,  there was a feeling of great rest, or indescribable feeling,  peaceful beyond words.  Then all of a sudden I felt like I was pulled threw a pipe, back to my body and out of the water.   Dad said I had came up for the third time when he was (just) lucky enough to grab me.  Dad was very upset,  and took me to get swimming lessons from then on.  I will add a personnel note to you.  I think this experience helped me get through Viet Nam,  because I had no fear of getting killed, except one, leaving my family behind.  I did about buy the farm a number of times.  Lost 13 buddies one night within 100 feet of me.  Life is really great however and I want to live to be 100 plus,  just to see the families grow. 
Child drowning NDE.  Short but very much a NDE with all the after-effects.Meg A's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/26/04. This NDE is among the most graphic and frightening NDE we have encountered.  It is disturbing in several aspects, thus as a service to our readers, we believe some additional comments from our perspective would be appropriate.  The individual submitting this experience authorized publication of this experience, but did not provide any contact information, thus we are unable to share our comments on her experience with her prior to posting them.  If she contacts us with any comments on the following, we will be sure to post them, if she is agreeable. 
Introduction to Frightening NDEs provided by Dr. Jeff Long to help readers to place this NDE into prospective. 
For readers who are disturbed about this, in addition to Dr. Jeff's comments, I would recommend a dialogue with Rev. John Price http://www.nderf.org/john_price_corner.htm and contact him at johnwprice38@hotmail.com  or you can read Cougar's ÖAD http://www.nderf.org/Cougar's%20NDE.htm and contact him at:
cougar@webvizion.net

Dot's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/26/04.  In 1987 during the birth of my son by a student doc...my heart rate dropped to 46 then i  went into a tunnel...like the universe..dark shadows are there and it smells like sin, evil, and awful..a light is in the distance I'm getting closer..oh good, soon i will be safe out of this stench...then I'm in  front of a table, a higher power is there in front of me.  I am a light entity, around me are more, also around me are dark ones, i don't like them.
This is very interesting in that it is rather similar to Meg A's NDE (Above), only she didn't go to the dark side.  I'll bet the smell was similar.

Brian N's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/24/04. My life flashing before my eye's, only the good thing's in my life not the bad.  I remember the instant I hit the ground, then a warmth came over me.  I was in a light so brilliant and warm, I was surrounded with a sense of well being.  I have no words in my vocabulary to describe the feeling encompassing me.  I went into the light and then my grandfather was with me holding my hand.  My grandfather died a few years earlier and now I was with him holding hands. 
Tırmanış sırasında gerçekleşen bir ÖAD

  Nellie L's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/24/04. In perhaps a count of three I was at the light and I was stopped at a barrier.  I looked at the light and I experienced an overwhelming flood of peace, joy, and unconditional love.  I knew that God was behind that light, and there with Him was everything we could imagine to be beautiful, good, just, merciful, and righteous, in a far greater measure than the human mind can conceive.  Even after so many years I do not have words to describe this adequately.  I wanted nothing more than to step over that barrier and go through the light to where God was.  I said oh, yes, please....  But it was not to be.  A man's voice came from nowhere and said, "Go back.  It isn't time."
Doğum anında gerçekleşen bir ÖAD.

  Lorraine I's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/24/04.I then entered some other dimension and was greeted by people who I feel were my relatives or at least were absolutely overjoyed to see me and greeted me with overwhelming love.  I have a split second recollection of being then surrounded by the most beautiful living light, which breathed and surrounded me with unimaginable love.  I was told I had to return and this caused me terrible emotional pain to have to go back to my life and that room again.  In order to give me strength, I was shown my future, from the point of return, all through my entire life. 
Çocuklukta gerçekleşen bir saldırı sonucu ÖAD.

Nancy H's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/18/04.  I started noticing little points of light whizzing past me (or I past them).  I don't know what they were but they looked like stars in the night sky.  It seemed that I was traveling at the speed of light, although I can't say what I base that on.  Very suddenly I stopped traveling.  I had been looking downward the whole time and so I can't say if I was traveling toward a light or not, but when I looked up I was on the beginning fringes of the most beautiful GOLDEN LIGHT.  I know others talk of a white light, but the light I experienced was very golden.  The light had little sparkles in it like glitter and when the light passed through me it had intelligence and emotion.  It filled me with unconditional pure, pure love and intense peacefulness. 
Dişçide aşırı nitrous oxide alımı sonucu ÖAD.

  Rhonda H's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/18/04.  Suddenly, the light got intensely bright and I felt an indescribable warmth. A comforting warmth. When  we reached the light, we were on a hill, overlooking what looked like a wheat field. People were coming up the hill, toward where we were. The wore robes of varying colors. I sensed they were at peace. No expression, just peace. I came away feeling that must be total contentment. Jesus sat down under a very large tree and they all knelt down in front of Him.
Hz İsa ile bir ÖAD.

  Vicki S's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/18/04. I remember the sensation of falling and hitting the ground. The next sensation was of 'seeing' myself as a crumpled body below me on the floor. A split second later I was 'back in my body' but aware that this body was in some sort of spasm from the neck down - I had no feeling in my body even though I could see my limbs flailing about. I could move my eyes voluntarily but nothing else. At that moment I was conscious of a disjunction between my body and my mind/soul. It was as if the normal state of seamless synchronization had been broken and had exposed the two distinct constituents of my being.
ÖAD nin VDD başlangıç safası.

  Hans V's ÖAD  İngilizce geniş anlatım  1/18/04.  During this time, I feel me riding as a little boy on a beautiful merry go round, lovely organ music,  beautiful white clothes.  I was happy, smiling and laughing with all the other kids.  We experienced total bliss.  My other little friends were also decked out in white clothing...going around and around.  A man got up, walked across to the handles of the machine which powered the merry go round and stopped it.  He called out my name and asked me to get off the merry go round. I was so very sad.  I cried, but I got off.  He told me it was time to leave this.
Çocuklukta geçen araba kazası ve ÖAD.

   Başka ÖADler için buraya tıklayınız (1/1/04-bugün)
   Başka ÖADler için buraya tıklayınız (2003)
  Arşivdeki diğer ÖADler (7/1/02-12/31/02)
  Arşivdeki diğer ÖADler (1/1/02-6/30/02)
   
Arşivdeki diğer ÖADler (1998-2001)

 

IANDS logoIANDS Yıllık Konferansına katılın... Haziran 24-26, 2004, Evanston (Chicago Yakını), Illinois (Best Western oteli).

Lütfen IANDS e katkıda bulunun! Lütfen katılmayı düşünün!

Deneyimler linklerine geri gitmek için buraya tıklayın

Sayfanın başına gitmek için buraya tıklayın


 
Copyright1999 by Dr. Jeff and Jody Long

e-mail:   Webmaster:  Jody A. Long

Jody A. Long Professional Websites
Jody A. Long's Family Law web site: www.attyfamilylaw.com; Jewelry by Jody www.jewelrybyjody.com


En son güncelleme: 02/03/13 02:15:55 PM -0600

Okuyucularımıza teşekkür ederiz: Hit Counter
(Sayaç 28/03/03 de sıfırlandı)


鄰近的死亡 經驗 研究基礎鄰近的死亡 經驗 研究基礎, 死の近くで経験,죽음에 이르렀던 경험의 연구 토대를 위해, ORGANIZACJA BADAJĄCA PRZEŻYCIA Z POGRANICZA ŚMIERCI, Organizacja, przeżycia, na granicy, śmierci, śmierć, umieranie, parapsychologia, ezoteryka, nde, nderf, życie po życiu, życie, bóg, ОКОЛО СМЕРТЕЛЬНОГО ОПЫТА ОСНОВА(ФОНД) ИССЛЕДОВАНИЯ,  ">