Home PageAktuální PBSSdílení PBS

Jiří H. PBS

Popište Zkušenosti:

Pád z prvního patra, úder do hlavy prknem se kterým jsem padal a následné bezvědomí. Ocitl jsem se stojící na louce nebo poli, lehce vpravo byl remízek, menší les a byl docela daleko.

Bylo krásně, sluníčko (které jsem přímo neviděl, ale cítil a vnímal), léto, vlevo ode mě byly dvě srnky, větší a menší. Remízek mi přišel velmi lákavý a cítil jsem se příjemně, měl jsem hroznou chuť jít do toho remízku a měl jsem pocit, že by se tím hodně vyřešilo a zbavil bych se trápení, ale zdálo se mi to nefér a laciné vzdát to, co mě ještě čeká. A u toho jsem si ještě vzpomínal na jednu dívku, která mě přitahovala a chtěl jsem se k ní vrátit, zdálo se mi to s ní nedořešené. Oko té srny hrálo nějakou významnou roli, ale nedokáži si vzpomenout. Nějak jsem věděl, že pokud se dostanu do remízku, tak z něho už není návratu. Celý děj zážitku byl o tom, že jsem se rozhodoval zda tam jít a že mě to tam lákalo. Stál jsem tam jen chvíli, asi pět až deset minut.

Potom mě vzbudil můj otec a odvezla mě sanitka, byl jsem velmi apatický a přišlo mi trochu škoda, že mě vzbudili, podobně jako každé ráno, když se vám zdá sen. Podle popisu mého otce jsem byl v pohodě a mával ze sanitky.

Asi měsíc po zážitku jsem četl knihu Dante Alighieri Božská komedie, kde v části Očistec navštíví hlavní hrdina ráj na zemi a z popisu v té knize jsem měl stejné pocity jako při pohledu na ten remízek ve snu.

V době vašeho zážitku byla zde spojená život ohrožující událost?    Ano     Spadl jsem z prvního patra a do hlavy mě trefilo padající prkno. Měl jsem zlomenou klíční kost, zlomenou spodinu lebeční a zlomenou kost skalní a otok na čelním laloku a otřes mozku.

Bylo těžké vyjádřit zážitek slovy?     Nejsem si jistý    To co se dělo lze popsat jednoduše, ale pocity těžko, ostatně jako vždy.

Kdy jste během zážitku byli nejvíce vědomí a nejbdělejší?    Běžně vědomý a bdělý     Bdělý jsem byl po celý ten zážitek, ale předtím a potom méně.   

Porovnejte prosím vaše vidění během zážitku s každodenním viděním bezprostředně před zážitkem.    Vidění bylo stejné.

Porovnejte prosím váš sluch během zážitku s každodenním sluchem bezprostředně před zážitkem.    Stejný, ale v zážitku nebyly žádné zvuky.

Viděli nebo slyšeli jste nějaké pozemské události, které se odehrávaly během času, kdy bylo vaše vědomí odloučené od vašeho fyzického / pozemského těla?    Ne     

Jaké pocity a emoce jste cítili během zážitku?    Celkově to bylo příjemné, cítil jsem rozpor zda jít do toho remízku nebo ne. Cítil jsem se uvolněně a uklidněně, jako kdyby vše bylo tak, jak má být, měl jsem pocit jako bych se vrátil domů.  

Vletěli jste do či skrz tunel?    Ne     

Viděli jste nadpozemské světlo?     Nejsem si jistý    Bylo tam sluníčko, které bylo příjemné, ale v létě je mi vždycky příjemné.

Připadalo vám, že jste se setkali s mystickými bytostmi nebo jejich přítomností nebo jste slyšeli neidentifikovatelný hlas?     Ne     

Setkali jste se nebo jste si byli vědomi nějakých zesnulých (nebo stále živých) bytostí?    Ne     

Byli jste si vědomi minulých událostí ve vašem životě během vašeho zážitku?    Ne     

Připadalo vám, že jste vstoupili do nějakého jiného, nepozemského světa?    Ne     Byla to krásná, ale klasická česká krajina.

Zdálo se, že čas zrychluje nebo zpomaluje?    Ne     

Připadalo vám, že náhle rozumíte všemu? Ne   

Narazili jste na nějakou hranici nebo omezující fyzickou strukturu?    Ne     

Viděli jste nějaké výjevy z budoucnosti?    Ne     

Připadalo vám, že jste měli výjimečné znalosti nebo, že znáte smysl (***jen zážitek)?    Ne     

Prosím proberte jakékoliv změny, které se vám mohli přihodit v životě po vašem zážitku:   No changes in my life    Všechny ty změny podle mě nesouvisí s mým zážitkem.

Udály se nějaké změny ve vašich hodnotách nebo přesvědčeních po vašem zážitku, které se staly jako výsledek vašeho zážitku?    Ne     

Měl jste nějaké duševní, neobyčejné nebo jiné speciální nadání po vašem zážitku, které jste předtím neměli?    Ne     

Řekli jste někdy někomu o svém zážitku?          Po návratu z nemocnice, což byly tři týdny. Na reakce už si nevzpomínám.

Měli jste nějaké vědomosti o prožitcích blízké smrti (PBS) před vaším zážitkem?    Ne     

Co jste si mysleli o reálnosti vašeho zážitku krátce (dny až týdny) po tom, co se udál (vyberte nejlepší odpověď):    Zážitek byl rozhodně reálný     Nevím.

Co si myslíte o reálnosti svého zážitku v současné době (vyberte nejlepší odpověď):     Zážitek nebyl pravděpodobně reálný    Teď na to nahlížím jako na každý jiný sen.

Změnili se nějak vaše vztahy výhradně jako důsledek vašeho zážitku?    Ne     

Změnila se nějak vaše náboženská/spirituální praxe výhradně jako důsledek vašeho zážitku?    Ne     

V nějakém čase ve vašem životě, napodobilo něco nějakou část vašeho zážitku?     Ne   

Popisují otázky a vámi poskytnuté odpovědi přesně a komplexně váš zážitek?    Ne     Těžko lze postihnout komplexnost toho.        

Existuje jedna nebo více částí vaší zkušenosti, které jsou pro vás obzvláště významné nebo důležité?     Remízek, nic podobného jsem zatím nezažil.   

Existuje něco dalšího, co byste rádi dodali k vašemu zážitku?    Teď se na něj dívám jako kdybych skrze své podvědomí pozoroval nějakou pravdu. To co vidím je přizpůsobené tomu, čím se na to dívám.